YouTube angajează ingineri de soft direct din Partidul Comunist

17 dec. 2020 3 minute de lectură

YouTube, platforma video deținută de Google care face valuri după ce a jurat că va cenzura orice video care vorbește despre „erori sau fraude electorale”, angajează ingineri software care au legături cu Partidul Comunist Chinez, conform The National Pulse.

Mai mulți ingineri de software care lucrează pentru platformă, au lucrat anterior pentru instituțiile conduse de Partidul Comunist Chinez, ridicându-se întrebarea de ce există o cale de acces directă între YouTube și universitățile din China?

Tai Jinjiang, inginer software pentru platforma video din mai 2019, a lucrat anterior ca manager de proiect pentru Guanghzou Shian Technology.

Jinjiang a detaliat munca sa pentru firma din China, spunând că juca un „rol important în certificarea cu succes a PLA, a terminalului ShiAn, de către Ministerul Securității Publice, Biroul Secretor de Stat și Centrul de Evaluare IT”.

Cu alte cuvinte, Jinjiang a condus eforturile software în numele PLA - părând să facă referire la Armata Populară de Eliberare a Chinei - și o serie de organisme de informații conduse de guvernul chinez. Mai mult, el a scos în evidență că „a obținut numeroase premii pentru performanțele sale”.

Descrierea postului lui Jinjiang

În plus, Xiao Chen - care figurează ca inginer software la YouTube din noiembrie 2020 - a fost anterior asistent de cercetare la Universitatea Sun Yat-Sen.

Universitatea - care a trimis recent un cercetător în SUA care a pledat vinovat că a mințit Biroul Federal de Investigații (FBI) despre legăturile sale cu China - și-a văzut Centrul de Supercomputing pe lista entităților guvernului SUA încă din 2015 - o „listă de oameni și companii pe care guvernul SUA le consideră un risc de securitate națională.”

Istoria locurilor de muncă unde a lucrat Chen

Un alt inginer software, Xifei Huang, a lucrat la YouTube din februarie 2014, în ciuda faptului că a lucrat anterior ca dezvoltator la Universitatea Peking din Beijing.

Istoria locurilor de muncă unde a lucrat Huang

Universitatea Peking - care și-a văzut cercetătorii condamnați de FBI pentru furtul proprietății intelectuale și pentru că nu au divulgat legăturile pe care le aveau cu Partidul Comunist Chinez - este finanțată și controlată de Partidul Comunist Chinez.

Printre cei aflați la conducere în cadrul Universității se numără, de asemenea, foști și actuali membri ai aparatului partidului, inclusiv liderul acesteia: un fost șef al filialei din Beijing a agenției de spionaj a țării.

Fan Yang, un alt inginer de software la YouTube din aprilie 2017, care a fost intern la China Telecom, a fost etichetat de Departamentul Apărării al SUA ca colaborând cu armata chineză de peste două decenii.

Yang a fost ulterior asistent de cercetare la Universitatea Fudan, care a scos recent „libertatea de gândire” din carta sa, conform cerințelor Partidului Comunist Chinez. În timpul perioadei pe care Yang a petrecut-o la Fudan, cinci hackeri chinezi ce aveau legături cu armata, din cadrul Universității Fudan, au fost acuzați pentru furt de secrete din SUA.

Istoria locurilor de muncă unde a lucrat Yang

Legăturile scoase la iveală au pus într-o lumină interesantă decizia YouTube de a interzice tot conținutul care contestă o victorie pentru Joe Biden, candidatul preferat al Partidului Comunist Chinez. În mod similar, pune sub semnul întrebării raportările despre YouTube, care șterge automat expresii în limba chineză critice la adresa Partidului Comunist Chinez, pe care platforma le atribuie „unei erori din sistemele noastre”.

Dezvăluirile se adaugă unei liste în creștere a corporațiilor tech americane care angajează persoane ce au legături cu Partidul Comunist Chinez, inclusiv Facebook și Twitter. Twitter l-a numit pe Dr. Fei-Fei Li drept consilier, în ciuda participării sale la mai multe conferințe susținute de Partidul Comunist Chinez și faptul că a cooperat cu un „organism de cercetare în domeniul inteligenței artificiale de la Universitatea Tsinghua, o prestigioasă instituție academică chineză care efectuează și cercetări AI pentru armata chineză.”

Printre surse: The National Pulse

Minunat! Acum, finalizează procedura de plată pentru a avea acces complet la Știri China.
Bine ai revenit! Te-ai autentificat cu succes
Te-ai abonat cu succes la Știri China.
Succes! Contul tău este activat pe deplin, acum ai acces la tot conținutul.
Succes! Detaliile de facturare au fost actualizate.
Nu s-au putut actualiza detaliile de facturare.